Sosnowiec to miasto położone na terenie południa Polski, dokładnie w Zagłębiu Dąbrowskim, przy tym nad rzekami Białą Przemszą, Czarną Przemszą oraz Brynicą. Miasto położone jest we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Sosnowiec jest największym pod kątem liczby mieszkańców miastem Zagłębia Dąbrowskiego – żyje tutaj około 213 tysięcy osób. Nazwa miasta pochodzi od borów sosnowych, które w XIX wieku gęsto porastały te tereny.

Historia Sosnowca

Osadnictwo datuje się na epokę brązu i epokę żelaza, natomiast pierwsze odnotowane na XII i XIII wiek. W dokumentach mowa głownie o takich obecnych dzielnicach jak Zagórze, Klimontów i Milowice. Przez wieki Sosnowiec dynamicznie się rozwijał, chociaż nie bez okresów przestoju. Prawa miejskie uzyskał dopiero w 1902 roku, kiedy to liczył ponad 61 tysięcy mieszkańców.

Zabytki miasta

W Sosnowcu można znaleźć wiele interesujących zamków, które dokumentują dawniejsze dzieje miasta. W szczególności warto zwrócić uwagę na Zamek Sielecki, który znajduje przy Czarnej Przemszy i jest najstarszym obiektem w Sosnowcu, który korzeniami sięga okresu średniowiecza. W Sosnowcu znajduje się też kilka innych unikatowych pałaców – neobarokowy Pałac Dietla z XIX wieku, Pałac Schönów z tego samego okresu oraz Nowy Pałac Schöna wyróżniający się stylem eklektycznym pochodzący z końca XIX wieku, ponadto Pałac Wilhelma.

Inne znane budynki i atrakcje to Dom Ludowy wybudowany w stylu zakopiańskim, bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – eklektyczna z 1899 roku, cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii z XIX wieku, kościół św. Joachima, kościół św. Tomasza, aby wspomnieć tylko o niektórych.

Co jeszcze w Sosnowcu?

N mieszkańców czeka też wiele parków, skwerów i lasów wokół miasta – Park Sielec, Park Harcerski, Park Leśna, Park Dietla. W Sosnowcu działają także wydziały Uniwersytetu Śląskiego, działa muzeum prezentujące bliżej dzieje miasta, dostępne są kina, centra handlowe, obiekty sportowe.

Powrót do góry
facebook